Súmula Final

venue burgee

COPA PAULISTA 2017 - 5a ETAPA

YCP - Yacht Club Paulista

Results are final as of 19:11 on June 7, 2017

DAY SAILER Class

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
 RankDivisionClassSailNoHelmNameCrewNameClubBoatNameSituação PagtoR1YCPR2YCPR3YCPTotalNett
 1stADAY SAILER11243Arno Buchli Junior ASBACBelugaSecretaria1.01.01.03.03.0
 2ndADAY SAILER12012Andrew HughesAndre EstevesSPYCJurafaConfirmado2.02.02.06.06.0
 3rdMISTADAY SAILER11139Elio FreireSilvia ReginaPera NauticaDeux MoulinsConfirmado3.03.04.0 DNC10.010.0

HPE 25 Class

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Entries: 1, Scoring system: Appendix A
 RankDivisionClassSailNoHelmNameCrewNameClubBoatNameSituação PagtoR2YCPR3YCPTotalNett
 1st HPE 2521Luis Fernando StaubGuilherme Staub, Leonardo Staub, Guilherme PereiraYCSA Processado1.01.02.02.0

HC14 Class

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Entries: 1, Scoring system: Appendix A
 RankDivisionClassSailNoHelmNameCrewNameClubBoatNameSituação PagtoR1YCPR2YCPR3YCPR4YCPTotalNett
 1stAHC1463114Plinio Pereira peranumero 1Confirmado1.01.01.0(2.0 OCS)5.03.0

FINN Class

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
 RankDivisionClassSailNoHelmNameCrewNameClubBoatNameSituação PagtoR1YCPR2YCPR3YCPTotalNett
 1stMASTERFINN97Ricardo Santos YCSABeliveConfirmado1.01.01.03.03.0
 2nd FINN7Paulo Froes YCP Comanda4.0 DNC2.04.0 DNC10.010.0
 3rdAFINN108Cristiano Ruschmann YCPDragsterComanda2.04.0 DNC4.0 DNC10.010.0

NACRA 17 Class

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Entries: 1, Scoring system: Appendix A
 RankDivisionClassSailNoHelmNameCrewNameClubBoatNameSituação PagtoR1YCPR2YCPR3YCPR4YCPTotalNett
 1stANACRA 17231João HackerottMaria HackerottYCP Confirmado(1.0)1.01.01.04.03.0

LASER 4.7 Class

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
 RankDivisionClassSailNoHelmNameCrewNameClubBoatNameSituação PagtoR1YCPR2YCPR3YCPTotalNett
 1stJUNIORLASER 4.7168876Felipe Fonseca YCSA Processado2.01.02.05.05.0
 2ndSub 16LASER 4.7181734Lars Kunath YCSA Confirmado4.02.01.07.07.0
 3rdSENIORLASER 4.7186048Igor Marques YCSA Confirmado1.05.0 DNC5.0 DNC11.011.0
 4thMASTERLASER 4.7197091Albert Lisbona YCPEnigmaConfirmado3.05.0 DNC3.011.011.0

HC16 Class

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
 RankDivisionClassSailNoHelmNameCrewNameClubBoatNameSituação PagtoR1YCPR2YCPR3YCPR4YCPTotalNett
 1stMISTAHC16110291Drausio MorgantiJoile BagettiPera Nautica Confirmado(2.0)1.02.01.06.04.0
 2ndMISTAHC16114556Jose Beato NetoLuana SouzaSPYCNeonConfirmado1.0(2.0)1.02.06.04.0
 3rd HC16113564Fabio Guerra SPYC Confirmado3.03.0(6.0 DNC)3.015.09.0
 4th HC16113896Marcello PolonioLigia StoccoCCC Pendente(6.0 DNC)6.0 DNC6.0 DSQ6.0 DNC24.018.0
 4th HC16113899Felipe Frey   Pendente(6.0 DNC)6.0 DNC6.0 DSQ6.0 DSQ24.018.0

FLASH 165 Class

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Entries: 1, Scoring system: Appendix A
 RankDivisionClassSailNoHelmNameCrewNameClubBoatNameSituação PagtoR2YCPR3YCPTotalNett
 1stAFLASH 1651048Paulo Eduardo Baz SailingCielo e MareConfirmado1.01.02.02.0

SNIPE Class

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Entries: 14, Scoring system: Appendix A
 RankDivisionClassSailNoHelmNameCrewNameClubBoatNameSituação PagtoR1YCPR2YCPR3YCPTotalNett
 1stPAI E FILHOSNIPE30856Enrico FrancavillaFrederico FrancavillaYCSABarracudaProcessado2.01.01.04.04.0
 2ndSENIORSNIPE27397Bruno NanniFranco KraiselburgYCSAKrishnaProcessado1.02.04.07.07.0
 3rdMISTASNIPE30546Alberto HackerottEloah HackerottYCPIceConfirmado3.04.02.09.09.0
 4thASNIPE30646Marc BuckupMario BuckupYC ITAUPU Confirmado4.03.03.010.010.0
 5thBSNIPE27058Luis BorbaLeonardo Prada LorenziYCPPASTAConfirmado6.06.06.018.018.0
 6thMISTASNIPE30599Daniel Azevedo RangelAnna CarolinaYCSA Confirmado7.07.07.021.021.0
 7thMASTERSNIPE28457Marcos Eduardo Cozza ValAlejandro OlioCCCthorProcessado5.09.08.022.022.0
 8thMASTERSNIPE30513Jonas ChorociejusGisele M GaidzakianYCPSmart 4PoolConfirmado15.0 DNC5.05.025.025.0
 9thMISTASNIPE29433Luiz Antonio Teixeira PintoSuzi Mary Arnone PintoYCPBAR-baridadeConfirmado8.012.09.029.029.0
 10thMISTASNIPE030Cesar SeabraLuciane TexeiraYCPKazumbiConfirmado9.013.011.033.033.0
 11thBSNIPE31064Carlos TraversaMatheus PaivaYC ITAUPUShalomConfirmado15.0 DNC10.010.035.035.0
 12thPAI E FILHOSNIPE905Ricardo Breakwell YC ITAUPU Processado15.0 DNC8.015.0 DNC38.038.0
 13thMISTASNIPE12108Paola PradaGustavo RuschmannYCPBermudaSecretaria15.0 DNC11.012.038.038.0
 14thJUNIORSNIPE31242Paulo Abi-EçabAiron JuiceYCP Processado15.0 DNC15.0 DNC15.0 DNC45.045.0

LASER RAD Class

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
 RankDivisionClassSailNoHelmNameCrewNameClubBoatNameSituação PagtoR1YCPR2YCPR3YCPTotalNett
 1stJUNIORLASER RAD207769Christine Reimer YCSALaserConfirmado1.01.02.04.04.0
 2ndFEMLASER RAD185113Victoria Enser YCP Confirmado2.02.01.05.05.0
 3rdMASTERLASER RAD151670Claudio Gregorio CIRCampariConfirmado3.03.03.09.09.0
 4thJUNIORLASER RAD164140Breno Vieira Bogoni YCP Confirmado4.05.0 DNC5.0 DNC14.014.0

LASER STD Class

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Entries: 14, Scoring system: Appendix A
 RankDivisionClassSailNoHelmNameCrewNameClubBoatNameSituação PagtoR1YCPR2YCPR3YCPTotalNett
 1stMASTERLASER STD204586Felipe Echenique YCSAIdeafixProcessado1.03.01.05.05.0
 2ndJUNIORLASER STD199012Stephan Kunath YCSA Confirmado3.02.02.07.07.0
 3rdMASTERLASER STD197561Carlos Eduardo Wanderley YCSA Confirmado2.06.05.013.013.0
 4thSub 16LASER STD169125Jose Hackerott STD YCP Confirmado15.0 DNC1.03.019.019.0
 5thMASTERLASER STD83896Paulo Neto CIRBiro BiroProcessado6.09.06.021.021.0
 6thSENIORLASER STD166186Paulos Papadimitriou YCSASaminaConfirmado15.0 DNC4.04.023.023.0
 7th LASER STD148953Fabio Cotrim YCSASaciProcessado8.07.08.023.023.0
 8thMASTERLASER STD9Eduardo Naddeo Nieto CIRMarinaConfirmado15.0 DNC5.07.027.027.0
 9thPre MasterLASER STD19994Alfredo Ghisalbert YCPShaulaComanda9.010.09.028.028.0
 10thMASTERLASER STD49140Rodrigo Vasconcellos YCPDoidao No PedaçoConfirmado7.08.015.0 DNC30.030.0
 11thMASTERLASER STD167892Andre Schwarz YCSAHuruka IIConfirmado4.015.0 DNC15.0 DNC34.034.0
 12thSENIORLASER STD3Edurado Pereira Guimaraes YCP Processado5.015.0 DNC15.0 DNC35.035.0
 13th LASER STD167890Iago Whately YCSA Pendente15.0 DNC15.0 DSQ15.0 DSQ45.045.0
 13thSENIORLASER STD204520Lucas de Carvalho Silveira Bueno YCPNastyComanda15.0 DNC15.0 DNC15.0 DNC45.045.0

OPTIMIST Class

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Entries: 14, Scoring system: Appendix A
 RankDivisionClassSailNoHelmNameCrewNameClubBoatNameSituação PagtoR1YCPR2YCPR3YCPR4YCPTotalNett
 1stPré-RegataOPTIMIST3541Andre Vasconcellos CCSP Isento2.0(3.0)1.01.07.04.0
 2ndPré-RegataOPTIMIST1Conrado Cookson CCSP Isento1.0(7.0)3.03.014.07.0
 3rdPré-RegataOPTIMIST6Luc Le Corre CCSP Isento(6.0)4.06.04.020.014.0
 4thPré-RegataOPTIMIST3561Luana Ávila YCSA Isento3.0(13.0)8.05.029.016.0
 5thPré-RegataOPTIMIST3583Olivia Franco YCSA Isento7.06.04.0(9.0)26.017.0
 6thPré-RegataOPTIMIST3333Joao Andrade YCSAOstrinhaIsento(13.0)1.05.013.032.019.0
 7thPré-RegataOPTIMIST6Rafael Ramos YCSA Isento4.08.07.0(14.0)33.019.0
 8thPré-RegataOPTIMIST3586Marino Santucci YCP Isento10.0(12.0)2.08.032.020.0
 9thPré-RegataOPTIMIST11Luca Bruggioni YCP Isento(12.0)9.09.02.032.020.0
 10thPré-RegataOPTIMIST4Pedro Iglesias YCSA Isento5.010.0(15.0 DSQ)6.036.021.0
 11thPré-RegataOPTIMIST3626Jacobo Iglesias YCSA Isento11.02.0(13.0)12.038.025.0
 12thPré-RegataOPTIMIST3Dante Völker YCSAYCSA #3Isento(14.0)5.010.010.039.025.0
 13thPré-RegataOPTIMIST2948Lucas Ramos Ruschmann YCPKiloIsento9.0(11.0)11.07.038.027.0
 14thPré-RegataOPTIMIST2991Bia Sansone YCPCupcakeIsento8.0(14.0)12.011.045.031.0

STAR Class

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
 RankDivisionClassSailNoHelmNameCrewNameClubBoatNameSituação PagtoR1YCPR2YCPTotalNett
 1st STAR8393Marcelo BellottiMauricio BuenoYCP Comanda1.01.02.02.0
 2ndASTAR8468Fabio PradaCristiano RuschmannYCPcb1Comanda3.0 DNC2.05.05.0

www.ycp.com.br

www.copapaulista2017.wordpress.com
copavela@ycp.com.br

Sailwave Scoring Software 2.16.7
www.sailwave.com